.

Marius Spînu

Online Marketing Coordinator / Art Director

"Hi! I'm Marius, the founder of the «7donkeys.eu» project. Thank you for visiting our site! Our expertise regards the fields of Online Marketing and Desktop Publishing. As a team of young professionals our goal is to provide you the best quality. We work with passion and we are enthusiastic. You can contact us right now: 0040734423393 / office@7donkeys.eu "

sâmbătă, 5 aprilie 2014

Page Rank 3/10 pentru website-ul 7donkeys


Vești bune de la Google! Încă de anul trecut, în numai câteva luni de la apariție, websiteul 7donkeys a primit Page Rank 3 din 10, din partea motorului de căutare Google. 

Indexarea foarte bună a websiteului nostru s-a datorat în mod special conținutului 100% original al articolelor, dar și faptului că websiteul este construit pe platforma Blogger, oferită ca serviciu de sine stătător chiar de Google.

Faptul că Google a oferit Page Rank 3/10 pentru 7donkeys, deși,  până la data redactării acestui text, în cadrul websiteului existau numai 12 articole și trei pagini statice având conținut propriu, demonstrează că importanța conținutului exclusiv este foarte mare.

Trebuie precizat că în afara backlinkurilor amplasate pe Facebook, 7donkeys nu a avut o altfel de susținere externă consistentă, având în vedere că echipa noastră nu a dorit adoptarea unei astfel de strategii.

În ceea ce privește indexările SEO (Search Engine Optimization) interne ale websiteului, echipa noastră a implementat setările specifice recomandate pentru template-urile instalate pe platforma Blogger / Blogspot.

Pentru o comparație eficientă, precizăm că Vplay.ro are PR 3, FisierulMeu.ro are PR 3, Mercador.ro are PR 4, RomâniaTV.net are PR 5, dexonline.ro are PR 6, pagina Wikipedia în limba română are PR 7, Facebook și YouTube au PR 9. 

Într-un articol pe care îl vom publica în curând vom vorbi despre trucurile SEO necesare websiteurilor Wordpress și Blogger, astfel încât acestea să fie indexate în mod optim de Google.

Pentru cei care doriți să verificați Page Rank-ul diferitelor websiteuri pe care le utilizați, puteți face acest lucru accesând pagina prchecker.info